Bişektomi nedir?

Yanak estetiği olarak da tanınan bişektomi; yanakta var olan fazla yağların alınması işlemi olup yüz hatlarına daha bir belirginlik katmak adına uygulanan bir estetik çeşididir. Bişektomi yani yanak estetiği operasyonu ile kişinin şikayet ettiği orantısız hatlar, estetik olmayan bir görünüm ortadan kalkmaktadır. Hollywood yanağı estetiği ile bişektomi operasyonu bazen aynı terim olarak da kullanılmaktadır ve bişektomi işlemi Hollywood yanağı estetiği operasyonunun bir parçası olarak da sayılabilmektedir. Hollywood yanağı estetiğinde yanaklara ek yüzün diğer bölgelerine de müdahale edilir ve bişektomi operasyonuna göre daha büyük oranda değişik bir görünüm sağlanmaktadır. Bişektomi operasyonunu yaptırmak isteyenlerin çoğunluğu u tipi yüze ve kare yüz tipine sahip kişilerdir. Bişektomi işlemi ile kişiler v tipi yüze kavuşmak isterler ve de sahip oldukları orantısız, estetik olmayan yüz hatlarından kurtulmak isterler. Yanakların orta bölümünde yer alan bir yağ dokusu vardır ve bu yağ dokusuna bukkal yağ dokusu adı verilmektedir. Elmacık kemiklerin hemen alt kısmında yer almaktadır. Bukkal yağ dokusu çeşitli sebepler sonrası normalden daha büyük ya da normalden daha küçük boyutlarda olabilmektedir, genelde bu dokudaki azalmalar yaşlanma ile gelişmektedir. Yüz hatlarına şekil vermekte büyük etkisi olan bu bukkal yağ dokusu büyüdüğünde; yanak sarkması, yüz hatlarında yuvarlaklaşma, orantısızlık gibi olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir. Bişektomi operasyonu tam da bu durumu esas alarak uygulanmaktadır, yanağın iç kısmına açılan 1 cm’lik bir kesi ile bukkal yağ dokusu alınarak yüz hatları inceltilmektedir. Operasyon sonrası kişilerin endişelendikleri durumlardan bir tanesi de iz kalıp kalmayacağıdır. Bişektomi operasyonu sonrası yüz hatlarında herhangi bir ameliyat izi kalmamaktadır ve kişinin istediği görünüm elde edilmekte, aynı zamanda asimetrik görünüm de ortadan kaldırılmaktadır.

Bu yazımızda bişektomi nedir, bişektomi (çene ve yanak estetiği) nasıl yapılır, bişektomi iyileşme süreci ne kadar sürer, bişektomi avantajları nelerdir, bişektomi zararlı mı ve bişektomi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Bişektomi (çene ve yanak estetiği) nasıl yapılır?

Bişektomi operasyonu öncesi hastanın fizik muayenesi yapılır, hastanın kullandığı ilaçlar doktora bildirilir ve hasta operasyon öncesi mutlaka aç olmalıdır. Bişektomi estetiği; hastanın elmacık kemiklerini ve çenesini ön plana çıkarmayı, keskin yüz hatlarına kavuşmasını ve estetik bir görünüme sahip olmasını amaçlamaktadır. Bişektomi estetiği, yanağın orta kısmında yer alan bukkal yağ dokusunu 1cm’lik kesi ile çıkarmayı hedeflemektedir. Bukkal yağ dokusunun alınması günümüzde ağız içinden ya da yüz üzerinden girilerek yapılmaktadır.

Bişektomi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Bişektomi operasyonu sonrası hastaların iyileşme süreci ortalama 14 gündür. İşlem sonrasındaki ilk üç gün yumuşak besin alımı ve soğuk içeceklerin tüketimi olası bir kanamanın olmaması adına faydalı olmaktadır. İşlem sonrası hastaların güneş ışığına maruz kalmamaları da önerilmektedir.

Bişektomi avantajları nelerdir?

Bişektomi estetiği kişilere şikayet ettikleri durumu ortadan kaldırmada çokça yarar sağlamaktadır. Bişektomi estetiği avantajları şunlardır:

 • İşlem kısa bir işlem olduğu için hastanede yatış gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Lokal anestezi eşliğinde yapıldığı için anestezi semptomları yaşanmaz.
 • İstenilen yüz hatlarına kavuşmayı sağlar.
 • Kişi; keskin, estetik, orantılı, çekici ve ters üçgen görünümlü yüz hatlarına sahip olur.
 • Operasyon sonrası pürüzsüz ve etkili bir sonuç alınır.
 • Yağ dokusunun çıkarılması ile kilo alınması durumunda yüz hatları eski haline dönmemektedir.
 • İşlem sonrası normal yaşama dönüş hızlı olmaktadır ve ameliyat izi korkusu yaşanmamaktadır.

Bişektomi zararlı mı?

Bişektomi operasyonu öncesi kişiler kendileri için işlemin zararlı olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır fakat işlem korkulacak bir sonuç doğurmaz. Bişektomi estetiği zararın aksine kişinin daha keskin, daha estetik bir yüz hattına sahip olmasında büyük yarar ve fayda sağlamaktadır.

Bişektomi fiyatları ne kadar?

Bişektomi fiyatları, kişinin durumu ve operasyonun yapılacağı yerin göz önünde bulundurulması ile belirlenmektedir. Bişektomi, Hollywood yanağı estetiği, yanak estetiği, bişektomi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz estetik cerrahi servisi ile iletişime geçebilir, daha fazlası için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  Merkezimizden Fotoğraflar