Yüz germe (fasiyal rejuvenasyon) nedir?

Yüz germe tıpta fasiyal rejuvenasyon olarak adlandırılan gerek estetik amaçlı gerekse tıbbi amaçlı olarak uygulanan bir operasyondur. Çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilmekteydi fakat artık erkeklerde yüz germe operasyonuna başvurmaktadır. Yüz germe; yüzde çeşitli sebeplerle meydana gelen sarkmaları, kırışıklıkları gidermek adına yapılan bir estetik operasyondur. Yaşa bağlı olarak yüzde sarkmalar, kırışıklıklar, güneş ışınlarının verdiği zararlar, çeşitli sebeplerden dolayı oluşan lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Yüz germe operasyonu cerrahi bir girişim olsa da çözüm yolu sadece ameliyat olmayıp estetik operasyon için yüz germe bantları da mevcuttur. Yüz germe bantları şikayet edilen durumu kalıcı olarak değil geçici olarak yok etmektedir. Yüz germe bantları gibi ameliyatsız olarak yapılan uygulamalar botoks, dolgu ve hücresel tedavidir. Yüz germe işlemini yaptıracak olan kişiler operasyon hakkında çokça şüpheye düşmekte ve ister istemez bir kaygı yaşamaktadırlar. Yüz germe işlemi kişilere oldukça başarılı sonuçlar sunan bir işlem olup kişiler şikayet ettikleri durumdan kurtulmuş olacaktır. Yüz germe operasyonu için yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış fakat hala derisi elastik bir yapıda olan genellikle 40 yaşın üzerindeki kişiler uygundur.

Bu yazımızda yüz germe nedir, yüz germe ameliyatı nasıl yapılır, yüz germe ameliyatı avantajları nelerdir ve yüz germe ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer sorularına cevaplar vereceğiz.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz germe ameliyatı uzman plastik cerrahlar tarafından steril hastane koşulları altında gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Yüz germe ameliyatı yüze daha genç ve estetik bir görünüm kazandırılmak amacı ile yapılmaktadır. Yüz germe ameliyatında amaç; yüzün smass adı verilen kas, yağ ve sinir dokusunu askıya almaktır. Yüz germe operasyonu genel anestezi eşliğinde plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Yüz germe işleminde öncelikle smass adı verilen yapılar düzeltilir ve ardından fazla dokular cerrahi işlemle çıkarılmaktadır. Yüz germe operasyonu sırasında göz kapağı estetiği ve burun estetiği gibi işlemler de aynı anda uygulanabilir. Yüz germe operasyonları yapılacak olan tekniğe bağlı olarak 3-10 saat kadar sürebilmektedir. Yüz germe cerrahi bir işlem olduğu için iz bırakabilir fakat bu izler gizlenebilir durumdadır. Kalıcı olmayan bu izler şakak bölgesindeki saçlı alana ve kulak önü, kulak arkasına gizlenebilmektedir.

Yüz germe ameliyatı avantajları nelerdir?

Yüz germe ameliyatı her estetik operasyonda olduğu gibi avantajları bulunan bir operasyondur. Yüz germe ameliyatı avantajları şunlardır:

 • Cilt sıkılaşır.
 • İnce çizgilerde ve kırışıklıklarda gözle görülür azalmalar meydana gelir.
 • Cildin esnekliği artar.
 • Göz altında halkalanmalar varsa yok olmaktadır.
 • Estetik bir görünüm ortaya çıkar.
 • Kişilerin şikayet ettikleri görünüm kaybolmaktadır.

Yüz germe ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci üç ila dört hafta gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Yüz germe operasyonu sonrasındaki ilk 48 saat hastanede kalınması gerekmektedir. Operasyon sonrası normal yaşama dönmek 10- 14 gün arasındadır. Yüz germe işlemi sonrası ufak çaplı ağrılar ve hassasiyet olabilmektedir, ağrılar ilk gece hissedilmez fakat her ihtimale karşı ağrı kesiciler yapılmaktadır. Yüz germe operasyonu sonrası normal yaşama dönme ve iyileşme sürecinde olası komplikasyonlara kapı açmamak için doktor tarafından önerilenlere uyulmalı ve yapılacak veya yapılmayacak durumlara özen gösterilmelidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Estetik Cerrahi

  Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

  Merkezimizden Fotoğraflar