Anal fistül, kalın bağırsağın son düğümü ile anüs bölgesinde görülen kanallı yapının adıdır. Bu yapı zaman içerisinde bünyesinde iltihaplı sıvı biriktirmesi ile daha da tehlikeli hale gelir.

Anal fistül mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır. Eğer bu iş ciddiye alınmazsa zaman içerisinde patlayan ve bölgede yayılan iltihaplar başka fistülleri oluşturacak ve bu da ilerleyen süreçte kansere yol açan rahatsızlıkların kapısını aralayacaktır.

Anal fistül için birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fistül odacığının içinin doktor tarafından boşaltılarak, burasının yakılması bu tedavilerden birisidir. Son zamanlarda seton adı verilen yöntem de anal fistülün farklı oluşumları için uygulanmaya başlandı.

Anal Fistülün Seton Yöntemi ile Tedavisi

Anal fistül tedavi uygulamalarında ileri derece rahatsızlıklar için son zamanlarda seton yöntemi uygulanmaya başlandı. Dolayısıyla seton yöntemi hemen her anal fistül tedavisinde kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra bu tedavi yöntemi sfinkter adı verilen kas grubuna uygulanmaktadır.

Seton Nedir?

Fistülün kalın bağırsak ve anüs bölümünden bölgedeki sfinkter kasına yerleşmesi ciddi tehlikeler doğurur. Seton yöntemi aslında bir teknikten çok kullanılan ürünü temsil etmektedir. Anal fistül ciddiye alınmaz ve ilerlemesine müsaade edilirse zaman içerisinde sfinkter kasına yerleşir. Dışkılama sırasında çokça kullanılan bu kasa yerleşmesini tedavi edebilmek için de seton adı verilen bir ürün kaslara yerleştirilir.

Seton Uygulaması Nasıl Yapılır?

Seton uygulaması özünde sfinkter kasında kalan bir çeşit cerrahi iptir. Kasların arasında kalan fistülün iç ve dış ağzına yerleştirilen setonlar, bölgedeki kasların kontrollü bir şekilde kesilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kasılmalar rahat bir şekilde ayarlanabilir.

Seton ile Fistül Tedavisi İyileşme Süreci

Seton bölgeye yerleştirildikten sonra doktor tarafından izleme süreci başlar. Genel olarak bu süre birkaç ay kadar sürer. Dolayısıyla kişi bir dönem bu setonlarla birlikte yaşar. Aşamalı bir tedavi olarak görülebilir. Kişiler birden çok kez ameliyat masasına yatarak tedavi süreçlerini uzatabilirler. Çünkü seton sürekli olarak ayarlanmak ve düzeltilmek zorunda olan bir üründür. Bu da ancak ameliyat ile gerçekleşir.

Seton uygulaması sonrasında kişiler öncelikle kanama durumuna dikkat etmelidir. Bu konuda doğru bilgilendirilmeyen kişiler tedavi sonrasında endişeye kapılmaktadır. İlk seton yerleştirme işlemi sonrasında kanama olması son derece normaldir. Bu birkaç hafta kendiliğinden geçmektedir ve ek bir tedaviye gerek bırakmamaktadır.

Seton Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk zamanlar koşu, bisiklet, agresif spor hareketleri kesinlikle yapılmamalıdır. Bu durumlar ameliyatınızı tehlikeye atabilir. Kabız olmanız durumunda mutlaka doktorunuza başvurun. Böyle bir durumda kesinlikle aşırı ıkınarak ameliyat bölgenizi zorlamayın.

Seton ile Fistül Tedavisi Avantajları

Seton ile anal fistül tedavisinde en büyük avantaj sfinkter kasının içerisine yerleşmiş olan fistüllerin temizlenmesidir. Oldukça karmaşık olan bu bölgede yapılan çalışma sayesinde anal fistül bölgede tamamen ortadan kalkar.

.

Seton Nedir?

Dışkılama sırasında çokça kullanılan bu kasa yerleşmesini tedavi edebilmek için de seton adı verilen bir ürün kaslara yerleştirilir.

Seton Uygulaması Nasıl Yapılır?

Seton uygulaması özünde sfinkter kasında kalan bir çeşit cerrahi iptir.

Seton Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk zamanlar koşu, bisiklet, agresif spor hareketleri kesinlikle yapılmamalıdır. Bu durumlar ameliyatınızı tehlikeye atabilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar