Band ligasyon ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Basur olarak da nitelendirilen hemoroid; kişinin makat bölgesindeki damarların anormal bir şekilde genişlemesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Meydana geldiği sırada hastada belirtileri görülmekte ve şikâyetler tedavi edilmediğinde gün geçtikçe artmakta, bu durum da hastaya dayanılmaz bir yaşam getirmektedir. Hemoroid şikâyetine sebebiyet veren durumlar; uzun süren kabızlık, uzun süreli ishal, zor doğumlar, tuvalette uzun zaman geçirme ve obezitedir. Hemoroid, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Hemoroid tanısı konulduktan sonra tedavi sürecinin ertelenmesi durumu hastaya büyük acılar verebilir ve de tedavi süreci zorlaşabilir. Çünkü hemoroid tedavi edilmediğinde kronikleşen bir hastalıktır. Günümüzde hemoroid adına gelişmiş olan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hemoroid tedavisi hastalığın evrelerine bakılarak uygulanmaktadır ve cerrahi yöntem ve lazer yöntemleri uygulanan tedaviler arasındadır. Birinci ve ikinci evrelerde olan hemoroidler verilen ilaçlar, önerilen oturma banyoları eşliğinde iyileşebilir. Hemoroid tedavisinde üçüncü evreye kadar cerrahi operasyonlar uygulanmadan medikal tedavi denenebilir fakat dördüncü evre son evre olduğu ve şiddetli belirtilerin ortaya çıktığı bir evre olduğu için genellikle cerrahi tedavi yapılmaktadır. Ameliyatsız olarak uygulanan bant ligasyon yöntemi; hemoroide neden olan,  anormal olarak genişleyen damarların boğma yöntemiyle düşmesini ve yok olmasını amaçlamaktadır. Bant ligasyon yöntemi cerrahi girişim olmadan yapıldığı için hastalara kısa sürede iyileşme olanağı sağlamaktadır.

Bu yazımızda bant ligasyon ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır, bant ligasyon ile hemoroid tedavisi ne kadar sürer, bant ligasyon ile hemoroid tedavisi hangi evre hemoroide uygulanabilir, bant ligasyon ile hemoroid tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bant ligasyon ile hemoroid tedavisi avantajları nelerdir ve bant ligasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi ne kadar sürer?

Bant ligasyon ile hemoroid tedavisi cerrahi bir girişim olmadığı için kısa sürede tamamlanmaktadır. 5-7 gün içerisinde kurutulan hemoroid damarları kendiliğinden düşmektedir. Bant ligasyon yöntemi daha çok internal yani iç hemoroidlerde uygulanmaktadır.

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi hangi evre hemoroide uygulanabilir?

Bant ligasyon ile hemoroid tedavisi birinci, ikinci ve üçüncü evre hemoroidlerde uygulanmaya müsait bir yöntemdir fakat dördüncü evre ve tromboze hemoroidlerde en doğru yönteme muayene sonrasında karar verilmektedir.

Band ligasyon ile hemoroid tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bant ligasyon ile hemoroid tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Hastaya operasyon öncesi makat temizliği adına lavman uygulanması, işlemden belirli süre önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi, ağrıyı kesen pomadların ve kayganlaştırıcıların sürülmesi dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarıdır.

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi avantajları nelerdir?

Bant ligasyon ile hemoroid tedavisi, hastanın iyileşmesi ve bu şikâyetten kurtulması adına birçok avantaj sağlamaktadır. Bant ligasyon yönteminin hastaya sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Kısa sürede tamamlanan bir işlemdir.
 • Cerrahi müdahale grubuna girmediği için kısa sürede iyileşme sağlamaktadır.
 • Hastalar aynı gün normal yaşantılarına dönmektedir.

Band ligasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları ne kadar?

Bant ligasyon ile hemoroid tedavisi fiyatları, hastanın tıbbi durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye bakılarak farklılık göstermektedir. Hemoroid tedavisi, hemoroid tedavisi fiyatları, bant ligasyon, bant ligasyon hemoroid tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinden alabilirsiniz ve merak ettiklerinizi whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.