Hemoroid son derece yaygın bir hastalıktır. Her yıl dünyada milyonlarca insan bu hastalık sebebiyle hayattan geri kalabiliyorlar. Anüs ve rektum bölgesindeki damarların genişlemesi, hassaslaşması sonucunda oluşan hemoroidler, pek çok insanın ağrı ve acı çekmesine neden oluyor. Tam da bu noktada en iyi hemoroid tedavisi araması başlıyor ve hastalar etkili bir yöntemle sorundan kurtulmak istiyor.

Hemoroid tedavisi, hastalığın dayanılmaz olduğu noktaya geldiğinde gündeme gelir. Tedavi yöntemleri arasında ise evde ve hastanede ameliyat seçenekleri bulunmaktadır.  Bazı durumlarda hastaların durumunun ağır olmaması dolayısıyla doktorlar evde tedavi seçeneğini kullanabilmektedir. Bu noktada hekiminiz tarafından size verilen talimatlar doğrultusunda yapacağınız uygulamalar ile kendi kendinize tedavi olabilirsiniz.

Hemoroid tedavisinde benimsenene yollardan birisi de ameliyattır. Cerrahi müdahale olarak tanımlanan ameliyatta hemoroidin durumuna göre bir karar alınır ve ameliyat yapılır. Cerrahi müdahaleler, daha ileri aşamalarda ve uygulanan tedavilerin etkisiz olduğu durumlarda gündeme gelen bir seçenektir. Skleroterapi ve bant ligasyonu gibi minimal invaziv prosedürlerin yanı sıra, hemoroidin tamamen çıkarılmasının söz konusu olduğu ameliyatlar, tedavi seçenekleri arasında yer alır.

En iyi hemoroid tedavisi, bireyin semptomlarının ve hemoroidlerinin özelliklerinin dikkate alınmasıyla belirlenir. Bu noktada sağlık kuruluşuna başvurmalı ve konu hakkında uzmandan yardım almalısınız.

En İyi Hemoroid Tedavisi Yöntemi Hangisidir?

En iyi hemoroid tedavisi yöntemi kişiden kişiye değişmektedir. Dolayısıyla bu noktada en iyi hemoroid tedavisi yöntemine yalnızca doktor karar verebilir. Çünkü rahatsızlığı giderebilmek için evde ya da hastanede tedavi alabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler her zaman işe yaramayabilir. Bu noktada doktorunuzun semptomları hafifletmek ve iyileştirmek için konservatif yöntemlerini deneyimleyebilirsiniz. Örneğin bol sıvı tüketip, ilaç tedavisini uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kilo probleminiz varsa ve bu sebeple hemoroid sorunu yaşıyorsanız mutlaka sıkı diyet programı uygulamalısınız. Buna ek olarak lifli gıdalar tüketerek dışkılamayı daha rahat yapabilir ve zorlanma olmadan tüm süreci atlatabilirsiniz.

Hastanede alabileceğiniz tedavi yöntemlerinde ise cerrahi operasyon ilk önerilen olabiliyor. Doktorlar daha ileri seviye hemoroid sorunu olanlar için bu yöntemi kullanmaktadır. Bu bağlamda en iyi hemoroid tedavisi yöntemi için mutlaka bir uzmana danışmalı ve teşhis için muayene olmalısınız.

Hemoroid Tedavisinde Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Hemoroid tedavisinde tercih edilecek yönteme kesinlikle hekim karar vermelidir. İşin uzmanı olması dolayısıyla semptomlara ve tetkiklere bakarak karar vereceği için doktorunuz evde ya da hastanede almanız gereken tedaviyi size aktarır.

Elbette her yöntemin kendisine göre avantajı olduğu gibi bazı yöntemler spesifik durumlara da uygulanabilmektedir. Tüm tedavi yöntemlerinin uzun yıllar boyu deneyimlenerek hemoroid üzerinde etkili olduğu belirtilerek, hemoroid derecesine, cerrahın hangi yöntem üzerinde tecrübeli olduğuna, hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak bir yöntem tercih edilmesi sağlıklı yaşama adım atabilmek için oldukça önemlidir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.