Fistülotomi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Anal fistül, makatın iç yüzü ve dış yüzü arasında çeşitli sebeplerden dolayı anormal şekilde gelişen yapıların olduğu bir rahatsızlıktır. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelir dedik fakat en temel sebebi makatta meydana gelen apselerdir. Makat apseleri sırasında oluşan iltihaplanmalar tedavi edilmeyip ileri boyutlara taşındığında fistül oluşturma olanağı bulunmaktadır. Anal fistül sorunu yaşayan hastalar tarafından en çok şikâyet edilen belirtileri makatta kaşıntı ve yanma hissi, oturmakta güçlük çekmek, makatta dolgunluk hissi, hassasiyet ve kötü kokulu akıntıdır. Anal fistül hastalığına yakalanan kişiler için tedavi süreci korkulacak boyuttadır. Hastalar tedavi olmaktan kaçmakta ve bu şekilde hastalığını ileri boyutlara taşımış olmaktadırlar. Anal fistül şikâyeti bulunan hastalar iyileşmeyi bitkisel yollarda aramakta ve çareyi ağrı kesici kremlerde ve oturma banyolarında aramaktadırlar. Anal fistül kendi kendine iyileşme sağlayabilen bir rahatsızlık değildir, iyileşme göstermesi beklenilmemeli, mutlaka cerrahi tedavi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Anal fistül hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Günümüzde anal fistül tedavisi adına uygulanan ve geliştirilen birçok yöntem bulunmaktadır. Fistülotomi,  anal fistül hastalığının ilerlemiş evrelerinde başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Oldukça başarılı sonuçlar veren ve iyileşme görülebilen bir tedavi yöntemidir. Anal fistül tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül tedavisi nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda fistülotominin ne olduğu, nasıl yapıldığı, fistülotomi avantajlarının neler olduğu, fistülotomi sonrası iyileşme sürecinin ne kadar olduğu, operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu ve fistülotomi risklerinin neler olduğu hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Fistülotomi nedir?

Fistülotomi, anal fistül hastalığının tedavisinde kullanılan ve makatta oluşmuş fistülün kesilip çıkarılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Basit yapılı fistüllerde tercih edilen ve uygulanan bir yöntemdir. Anal fistül ameliyatı sonrası hastanın başarılı sonuçlar elde etmesini ve iyileşme görmesini sağlamaktadır.

Fistülotomi nasıl yapılır?

Fistülotomi, makatta kendini göstermiş olan fistülün oluştuğu bölgeden kazınıp silinmesi ile gerçekleştirilen bir operasyondur. İşlem sonrası hastada dışkı tutamama gibi komplikasyon gelişebilir. Hastalar operasyon sonrası oturma banyoları ile 3-4 haftada iyileşme görmektedirler.

Fistülotomi avantajları nelerdir?

Fistülotomi yöntemi diğer operasyonlar gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Hasta operasyon sonrası kısa sürede normal yaşantısına dönmekte ve iyileşme olasılığı fazladır.

Fistülotomi sonrası iyileşme süreci ne kadar?

Fistülotomi sonrası iyileşme süreci, hastaya tavsiye edilen program ile 3-4 hafta sürmektedir. Operasyon sonrası doktor tarafından önerilen programlara uyulursa iyileşme süreci daha da kısalmaktadır.

Fistülotomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fistülotomi sonrası hastanın iyileşme adına dikkat etmesi gereken birkaç konu mevcuttur. Hasta operasyon sonrası doktoru tarafından önerilen program ve yazılan reçetelere uymalı ve kısa sürede iyileşmek için tedavisine ek olarak önerilen uygulamaları yapmalıdır. Düzenli olarak yara bölgesinin pansumanını yapmalı ve makat bölgesinin temizliğine dikkat etmelidir.

Fistülotomi riskleri nelerdir?

Fistülotomi operasyonunun hasta üzerinde etki edebilecek herhangi bir riski bulunmamaktadır. Fakat dışkı tutamama gibi komplike olaylar gelişebilme olasılığı da nadir de olsa bulunmaktadır.

Fistülotomi fiyatları ne kadar?

Fistülotomi fiyatları, uygulanacak olan kliniğe ve hastanın tıbbi durumuna göre farklılık göstermektedir. Fistülotomi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servislerine başvurabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar