Hemoroidektomi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Yaygın kullanılan adı basur olan hemoroid, makatta damar toplanması olarak kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Günümüzde oldukça yaygın olmakla birlikte belirti gösteren hastalar için çekilmez hale gelmektedir. Belirtileri ile meydana gelen kişilerin yaşam kalitelerini düşürmekte ve günlük uygulamalarını kısıtlamaktadır. Çoğunlukla dışkılama sırasında zorlanma, ıkınma ve süregelen bir kabızlık problemi sonucu hemoroid hastalığı ortaya çıkmaktadır. Hemoroid şikâyetlerinden mustarip kişiler rahatsızlıklarının makat bölgelerinde gelişmelerinden dolayı tedavi süreçlerini ertelemekte ve tedavi olmaktan kaçınmaktadırlar. Hemoroid hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroid kendi içinde evrelere ayrılan ve akut olarak başlayıp kronik hale gelene kadar devam edebilen bir hastalıktır. Akut olan hemoroidler medikal tedavi sonucu iyileşebilir fakat ilerleyerek kronik hale gelmiş hemoroidler cerrahi tedavi ile tedavi edilmektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid kendiliğinden geçer mi adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Günümüzde hemoroid hastalığı tedavisi için geliştirilen ve uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Lazer yöntemi ve cerrahi yöntemi ile hemoroid tedavi edilmektedir. Hemoroidektomi, ilerlemiş hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Bu yazımızda hemoroidektomi nedir, nasıl yapılır, hemoroidektomi avantajları nelerdir, hemoroidektomi sonrası iyileşme süreci ne kadar, hemoroidektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hemoroidektomi riskleri neler ve hemoroidektomi fiyatları ne kadar gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Hemoroidektomi nedir?

Hemoroidektomi, makatta oluşan damar yumaklarının çıkarılmasını amaçlayan cerrahi bir yöntemdir. Sıklıkla üçüncü ve dördüncü evre hemoroidlerde kullanılan bir operasyondur. Açık ve kapalı hemoroidektomi olarak iki şekilde yapılmaktadır. İlerlemiş hemoroidlerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Hemoroidektomi nasıl yapılır?

Hemoroidektomi, makatta hemoroid oluşturan damarların çıkarılması ile yapılan bir yöntemdir. Hemoroidektomi lokal ve genel anestezi altında uygulanan bir işlem olup operasyon sonrası hastaya iyileşme sağlamaktadır.

Hemoroidektomi avantajları nelerdir?

Hemoroidektomi, hemoroid tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem olan lazerle hemoroid tedavisi kadar kişiye avantajlar sunmaktadır. Operasyon sonrası iyileşme süreci kısa, hastaya verdiği ağrı ve sızı az olmaktadır. Hasta, işlem sonrası doktor tarafından verilen programlara uyduğu takdirde kısa sürede iyileşebilir.

Hemoroidektomi sonrası iyileşme süreci ne kadar?

Hemoroidektomi sonrası iyileşme süreci 6 hafta ile 2 ay arasında değişmektedir. Fakat çoğu hastalar 10 gün gibi süre zarfında iyileşme gösterip normal yaşantılarına dönebilmektedir.

Hemoroidektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hemoroidektomi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Operasyon sonrası hasta makat bölgesinin temizliğine dikkat etmelidir. Bol sıvı almalı ve dışkıyı zorlaştıracak yiyeceklerden uzak durmalıdır. Tuvalet ihtiyacı sırasında dışkıyı yumuşatıcı kremler kullanılabilir. Belirli sürelerle oturma banyoları da yapılarak ağrı azaltılabilir.

Hemoroidektomi riskleri nelerdir?

Hemoroidektomi tedavisi diğer tedavi yöntemlerinin barındırdığı anestezi komplikasyonlarını taşıyabilmektedir. Operasyon sonrası hafif ağrı ve kanama görülme riski bulunmaktadır. Fakat iyileşme süreci boyunca devam etmemekle birlikte olası bir durum meydana geldiği durumda doktora başvurulmalıdır.

Hemoroidektomi fiyatları ne kadar?

Hemoroidektomi fiyatları hastanın tıbbi durumu ve operasyonun yapılacağı hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Hemoroid ameliyatı fiyatları ve hemoroidektomi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinden alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.