Kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar?

Kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar?

Kıl dönmesi, daha çok erkeklerde görülen bir rahatsızlık olarak bilinir. Tıbbi ismi pinolidal sinüs olarak geçen bu hastalığın, kaba et bölgesinde daha çok görülmesi söz konusudur.

Tıp literatürüne ilk kez 1833 yılında giren kıl dönmesi, toplumlarda oldukça yaygın görülür. Genellikle erkeklerde görülmesinin temel nedeni de kadınlara oranla kıl popülasyonunun daha geniş olmasıdır. Ancak her şeye rağmen kadınlarda da zaman zaman bu rahatsızlığın görüldüğünden bahsedebiliriz.

Kıl dönmesi olarak açıklanan bu hastalıkta kıl odacığı ya da yuvası dediğimiz derinin altındaki bölümde gelişen rahatsızlık çoğu zaman sessiz şekilde ilerler ve kaba et olarak tabir edilen bölgede büyümeye başlar. Etin içerisinde büyüyen kıl bir süre sonra kendisini iltihap olarak gösterir. Bu noktada tedavi olmak için hastaneye giden kişi, kıl dönmesi rahatsızlığı ile karşı karşıya olduğunu öğrenir.

Kıl dönmesi deri altında gerçekleşirken, vücut tarafından durdurulmaya çalışılır. Bu noktada kılı kapsül içerisine alan vücut savunması, kılları bir arada tutmaktadır. Kılı parçalayarak yok etmeye çalışan savunma sistemi bölgede sıvı biriktirmeye başlaması ile iltihaplanma sürecini başlatır. Bu sayede kişinin bölgesinde akıntı dediğimiz göstergeler görülür. Buna ek olarak bölgede sertlik, şişlik gibi belirtiler de görülmektedir.

Kıl dönmesi genel olarak sırt ve kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun temel sebebi bu bölgelerin üzerinde sürekli olarak baskının olmasıdır. Ayrıca bölgelerin sürekli olarak nemli olması da (ıslanması ya da terleme) kılın vücuda yapışmasına ve ucun derinin altına doğru büyümesine sebebiyet vermektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesinde ilaçlı tedavi yöntemi genel olarak işe yaramaz. Daha çok cerrahi yöntemler söz konusudur.

İlaçlı tedavi kısmında bölgedeki enfeksiyonu bitirmek için antibiyotik uygulamaları doktorunuz tarafından tercih edilebilir. Ancak bu tedavi biçimi yalnızca apseyi iyileştirir ve et içerisinde gelişen kılın geri döndürülmesine herhangi bir etki etmez.

Cerrahi yöntemde ise kıl dönmesinin tam manası ile temizlenebilmesi için bölgeden geniş bir kesi alınmaktadır. Bu da sağlıklı ve kıl dönmesine maruz kalmamış alanların da kesi ile birlikte vücuttan uzaklaştırılması anlamına gelmektedir. Bu işlem sonrasında kişi hastaneye yatar ve müşahede altında tutulur. Taburcu edildikten sonra da ortopedik bir takım elemanlarla iyileşme sürecini destekler. Tedavi sonrasında iyileşme süreci uzun sürebilir.

Kıl dönmesi konusunda son zamanlarda lazerli yöntemler de geliştirilmiştir. Bu sayede geniş bir kesi olmadan da tüm süreç profesyonel bir şekilde yönetilebilmektedir.

Özel Hastanede Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi fiyatları özel hastanelerde değişkenlik göstermektedir. Bunun için doktorunuza başvurarak, tedavinin boyutunu ve buna bağlı olarak verilecek kıl dönmesi ameliyatı fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

İstanbul Kıl Dönmesi Tedavisi

İstanbul kıl dönmesi tedavisi konusunda ülkemizde en önde gelen şehirlerdendir. Türkiye’nin en büyük kenti olması dolayısıyla hem devlet hem de özel hastaneler bu konuda ciddi hizmetler sağlamaktadır.

Kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar?

Tıpta sıkça geçen adı pilonidal sinüs olan kıl dönmesi; vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumundan girerek orada kendine yer edinmesi ile karakterize bir cilt hastalığıdır. Sadece kuyruk sokumunda kendini göstermemekle birlikte göbek deliği, koltuk altı ve kasık bölgesinde de ortaya çıkabilmektedir. Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık meydana gelmektedir. Sert kıl yapısına sahip olmak ve sürekli oturur pozisyonda kalmak kıl dönmesi sorununa davetiye çıkartan sebeplerdendir. Kıl dönmesi sorunu ortaya çıktığı ilk an hastalar tarafından anlaşılması zor bir durumdur. Çoğu hastalıkta olduğu gibi ilk başlarda yavaş seyretmekte fakat önüne geçilmediği takdirde ilerleyebilen bir hastalıktır. Kendini belli etmeye başladığında hastaya ciddi sıkıntılar verebilmektedir. Erken teşhis ve tedavi ile kıl dönmesi sorunu ortadan kalkmaktadır. Aksi takdirde tedavi olunmadığı zaman hastalığın seyri ilerlemekte ve tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Kıl dönmesi sorununun önüne geçilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Hasta duş sırasında kuyruk sokumunu sert bir lifle ovarsa, iç çamaşırlarını düzenli olarak değiştirirse ve kuyruk sokumunu nemli ve ıslak bırakmazsa kıl dönmesi sorununu yaşamak zorunda kalmayacaktır. Günümüz gelişen tıp teknoloji ile kıl dönmesi adına geliştirilen yöntemler bulunmaktadır. Cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere uygulanabilir olan iki yöntem vardır. Hastalara, lazer tedavisi cerrahi tedaviden daha çok avantaj sağlamaktadır. Gelişen hastalıkların çoğunda lazer tedavisi uygulandığında kısa sürede iyileşme gösterdiği gibi kıl dönmesi tedavisinde kullanıldığında da kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Kıl dönmesi şikâyetlerini yaşayan kişiler, yöntemler hakkında merak sahibi olduğu kadar tedavi fiyatları hakkında da merak sahibidirler. Kıl dönmesi tedavisi fiyatları için detaylı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümüne ulaşarak alabilirsiniz.

Bu yazımızda kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar, lazerle kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar ve kıl dönmesi ameliyatı fiyatları ne kadar sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Lazerle kıl dönmesi tedavisi fiyatları ne kadar?

Günümüzde sıkça uygulanan yöntemler arasında lazer ile kıl dönmesi tedavisi oluşan kıl keseciklerinin çıkarılmasını amaçlamaktadır. Herhangi bir kesi yapılmadığı için hastalara kısa sürede iyileşme olanağı sunmaktadır. Tedavi sonrası kısa süre içinde günlük yaşamlarına dönmekte ve oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Lazerle kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisini arayarak alabilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı fiyatları ne kadar?

Az önce de belirttiğim gibi kıl dönmesi cerrahi ve lazer yöntemi olarak iki şekilde tedavi edilmektedir. Cerrahi tedavi ilerlemiş olan kıl dönmesi sorunlarında uygulanan bir yöntemdir. Hastaya kesi yapılarak uygulanan bir operasyon olduğu için hastaların iyileşme süreci zaman almaktadır. Hastalar ameliyat sonrası kendinde bazı konulara dikkat etmelidirler. Operasyon sonrası hastalar düzenli olarak pansumanlarını yaptırmalı, tuvalet ihtiyaçlarını mümkün olduğunca oturmadan gidermeli ve doktorun önerdiği reçete ve programa dikkat ederek uymalıdırlar. Kıl dönmesi ameliyatı fiyatları hastalığın seyrine ve operasyonun yapılacağı kliniğe göre değişkenlik göstermektedir. Kıl dönmesi ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz genel cerrahi servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2023-03-20T21:49:00+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top