Kulaktaki bozuklukları düzeltmek için yapılan ameliyatlara kulak estetiği adı verilir. Birçok nedenden dolayı kulak estetiği yaptırmak durumunda kalabiliyoruz. En çok görülen neden ise kepçe kulak olarak bilinen kulakların öne doğru gelerek başımızın iki yanından fazla çıktığı durumdur.

Kulak estetiği için genellikle ileri yaşlar beklense de okul öncesi çağlarda da bu düzeltme ameliyatları yapılabilmektedir. Ameliyat tekniği hastanın fiziksel özelliklerine ve cerrahının yöntemlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada cerrahınız ile ilgili bilmek istediğiniz ne varsa günümüzde internetten öğrenebilir ya da direkt olarak ameliyatı yapacak doktor ile iletişime geçebilirsiniz.

Kulak küçültme ameliyatı nedir?

Başın iki yanında yer alan kulaklarımız belirli sebeplerden dolayı büyüyebilmektedir. Kulak küçültme ameliyatı kepçe dediğimiz kıkırdak dokusunu küçülterek daha estetik bir hale getirmek için yapılır. Dolayısıyla bu ameliyata da kulak küçültme ameliyatı denir.

Kulak küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak Küçültme AmeliyatıKulak küçültme ameliyatı genel olarak lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sırasında kulak kıkırdağını çıkartmak için kulağın arkasına küçük bir kesi atılır. Eğer bu noktada çok gerekliyse bazı kıkırdak parçaları çıkartılır. Daha sonra yeniden şekillendirmek için uygun ölçülere getirilir. Ardından kesi dikiş ile kapatılır. Kulak küçültme ameliyatı yaklaşık olarak 1 ila 2 saat kadar sürer. Kişi daha sonra gerekli tetkikler yapıldıktan sonra taburcu edilerek, evine gönderilir.

Kulak küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Kulak küçültme ameliyatı kıkırdaklı yapının tam manası ile oturması sonrasında yapılır. Kısacası gelişim döneminde olan bebek ve çocuklarda bu işlem yapılmaz. Ancak çocuk beş yaşını aşmışsa kulak küçültme ameliyatı için herhangi bir sorun yoktur. Kaldı ki doktorlar tarafından bu dönemde yapılması tavsiye edilir. Bu sayede okula başlamadan tüm işlemler gerçekleşir ve psikolojik olarak bu durumdan etkilenmez. Bir çocuk kepçe kulakla ve diğer bazı kulak şekli sorunlarıyla doğarsa, doğumdan hemen sonra başlanırsa splintleme yoluyla bu sorun başarıyla düzeltebilir.

Kulak küçültme ameliyatı avantajları nelerdir?

Kulak küçültme ameliyatı özellikle çocuklarda akran zorbalığı ile karşılaşılmasını önleyebilmektedir. Kepçe kulak sorunu ile karşı karşıya olan çocuk genellikle akranları tarafından psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Okul öncesinde bu ameliyatı olması ile kepçe kulak sorunu tamamen ortadan kalkar ve rahat bir öğrenim dönemi geçirir.

Operasyon sonrasında kişi estetik kulaklara kavuşur. Özellikle baş bölgesinde estetik olması gereken bölgelerden birisi olan kulaklar, büyükse tüm estetik durumu tersine çevirebilir.

Hastalar kulak küçültme ameliyatı sonrasında hızlı bir iyileşme dönemine girebilmektedir. Ayrıca hastaların da en fazla memnun kaldıkları operasyondur.

Kulak küçültme ameliyatı fiyatları ne kadar?

Kulak küçültme ameliyat fiyatı kurumdan kuruma göre değişmektedir. Bu noktada sağlık kuruluşlarının kendi ekiplerinin bedeli ve ameliyat sırasında kullandıkları malzemeler fiyatı belirleyen etkenler arasında yer almaktadır. En doğru bilgiyi hastaneye başvurduktan sonra alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar