SAÇ EKİMİ
FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için çabuk dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye taşınmasıdır.

Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü barındırabilir. Bu alınan greftin boyutuyla orantılıdır. Ancak saç alınan ve ekilen bölgede iz kalmaması için alınan greftin boyu çok önemlidir. Bu nedenle saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.
FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

FUE’den başka saç ekimi yöntemleri var mıdır?     

DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır

DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur.

Safir Perkutan yöntemi olarak bilinen yöntemde ise ense bölgesindeki dökülmeye dayanıklı saçlar yine FUE yöntemiyle alınır. Ancak bu yöntemde saç ekilecek kanalların açılmasında slit değil, safir perkutan adı verilen gerçek safirden üretilen safir iğneli özel bir cihaz kullanılır. Bu cihaz sayesinde ekim yapılacak kanallar iki boyutlu olarak değil, tam saç kökü boyutunda üç boyutlu kanallar olarak saç çıkış açısına uygun açılır. Safir dokuya en az zarar veren maddedir. Bu nedenle ödem riski oldukça düşük olmakla birlikte, safir perkutan yöntemiyle açılan kanalların iyileşme süresi de iki kat hızlıdır. Bu yöntem ayrıca açılabilecek kanal sayısını arttırdığı için maksimum greft ekimi sağlar.

Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

FUE işlemi sonrasında kafa derisinde yara izi kalır mı?
FUE tekniğinin avantajlarından bir diğeri de, saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamasıdır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

Saç ekimi sırasında acı hissedilir mi?
Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

FUE tekniğiyle yapılan saç ekim işlemi ne kadar sürer?
İşlemin süresi, nakledilecek greft sayısı ve hastanın saç yapısıyla orantılı olarak değişkenlik gösterir. Bir seansta ortalama olarak 4000 ila 6000 arası greft ekilebilir ve her ekim seansı ortalama olarak 6 ila 8 saat sürmektedir. Bazı saç ekim merkezleri tek seansta bitirebileceği operasyonları iki hatta üç seansa yayabilmektedir. Bu durum hastaları hem fiziksel hem de ekonomik olarak yorabilir. Bu nedenle merkezimizde saç ekimi operasyonları bir günde tamamlanarak hastalar evlerine gönderilmektedir.

FUE tekniğiyle yapılan operasyonlarda kaç kök nakledilebilir?
Bu teknikle yapılan saç ekiminde kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci nasıl işler?
Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün ise hasta kontrol ve ilk yıkama için kuruma gelmelidir. Burada ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya aktarılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

Operasyondan sonra denize ya da havuza girebilir miyim?
Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

Operasyondan ne kadar zaman sonra spor yapabilirim?
Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 hafta sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

Operasyondan ne kadar zaman sonra tekrar işime geri dönebilirim?
Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

FUE tekniğiyle kaş veya sakal ekimi yapılabilir mi?
Evet, yapılabilir. FUE tekniği bu tür işlemler için geliştirilmiş etkili bir yöntemdir.

Sakal ekimi nasıl yapılır ?
Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

Kadınlar da saç ektirebilir mi?
Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

Operasyon öncesi nelere dikkat etmek gerekir ?

Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

Kimlere saç ekimi yapılamaz ?

Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

Her saç dökülmesinde saç ekimi uygulanmalı mıdır?
Saç dökülmesinin altında yatan birçok farklı sebep olabilir. Saçın herhangi bir bölgesinde saç köklerinin zayıflayarak incelmesi o bölgede seyrek bir görüntü yaratabilmektedir. Kalıcı saç kaybı yaşanmayan ve saçların seyrelmesine bağlı olarak açılmalar görülen saçlarda, saç ekimi işleminden önce ilk düşünülmesi gereken  Mezoterapi gibi işlemlerle var olan saç köklerini güçlendirmek ve dökülmeyi önlemek olmalıdır.

Mezoterapi işlemi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Konu Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin 0533 614 71 88 No’lu Telefonu Arayabilir, İletişim Formu Vasıtasıyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.

NOT: Saç ekimi işlemlerinde öncesi-sonrası fotoğrafları hasta gizliliği kapsamında paylaşılamamaktadır. Kurumumuzda yapacağınız görüşmede isteğinize bağlı olarak daha önce yaptığımız operasyonlara göz atabilir, bilgi formu aracılığıyla bizimle iletişime geçerek önceki operasyonlarımızın görsellerini mail yoluyla talep edebilirsiniz.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.