Anal Fistülün 7 Belirtisi ve Yapılması Gerekenler

Makat fistülü olarak da bilinen anal fistül; makatın iç yüzü ve dış yüzü arasında meydana gelen normal olmayan ve hastada gün yüzüne çıktığında dayanılmaz acılar verebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Genellikle anüs çevresinde bir iltihaplanma bir apse sonrası meydana gelmektedir. Hastada kronikleşen anal apseler fistül oluşumu demektir. Anal fistül oluşumuna sebebiyet veren bazı etmenler vardır. Bunlar kronik ishal, sert dışkılama, iltihaplı anal fissür ve bağırsak parazitleridir. Anal fistül sorunu yaşayan kişiler utanç duygusu yüzünden tedavide geç kalmaktadırlar. Tedavide geç kalmaları demek hastalığın seyrini ilerletmek ve acının, ağrının şiddetini arttırmak demektir. Anal fistül, kendiliğinden iyileşme sağlayacak bir hastalık olmayıp cerrahi tedavi ile yol katedilebilen bir hastalıktır. Anal fistül, fistül yapılarına göre alt basamaklara ayrılmaktadır. İntersfinkterik anal fistül, transsfinkterik anal fistül, suprasfinkterik anal fistül ve extrasfinkterik anal fistül olarak dört grupta incelenmektedir. Anal fistül şikayetleri ile baş eden kişiler tedavi olmazsam ne olur, kendiliğinden geçer mi, bitkisel yollarla iyileşir miyim sorularını çok gün yüzüne getirirler. Anal fistülün tedavisi yapılmaz ise hastanın sosyal yaşamı bu durumdan olumsuz etkilenir ve iyileşme süreçleri uzar, hastalıktan dolayı duyulan acılar, ağrılar hastanın peşini bırakmaz. Anal fistül problemi olan hastalar hemen hemen aynı şikayetlerden muzdarip olmakla birlikte hastalıkta görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Oturmada güçlük: Hastalık makat bölgesinde olduğu için, hasta acıdan ve ağrıdan oturmada güçlük çekebilir.
 • Makatta kızarıklık: Anal fistül makatta kızarıklık oluşturabilir.
 • Makatta ağrı: Anal fistül hastalığın seyri bitene kadar kişiye ciddi ağrılar verebilir.
 • Makatta kaşıntı: Hastalık makat bölgesinde kaşıntı meydana getirebilir.
 • İç çamaşırda kirlenme: Anal fistül zamanla iltihaplı bir hal alabilir ve akan irinler iç çamaşırda leke yapabilir.
 • Ağrılı idrar yapma: Hastalık makat bölgesinde geliştiği için idrar yaparken anal fistülün geliştiği yere idrar ulaşabilir ve bu durum kişide ağrıya sebebiyet verebilir.
 • Makatta dolgunluk hissi: Anal fistül makat çevresinde anormal şekilde yapılara sebep olur. Hasta makatında dolgunluk hissedebilir.

Anal fistülün bütün bu şikayetlerini çeken hastalar bunlarla baş etmek yerine mutlaka zamanında tedavi olmalıdırlar. Uzman doktorlar tarafından doğru tedavi yöntemi ile anal fistül sorunu ortadan kalkmaktadır.

Anal fistül tedavisi için ne yapılmalı?

Anal fistül şikayetleri, erken teşhis ve tedavi ile ortadan kalkmaktadır. Bitkisel yöntemlerle tedavisi mümkün olmayıp mutlaka cerrahi tedavi aranmaktadır. Cerrahi tedavi ile birlikte lazer yöntemi ile de anal fistül tedavi edilmektedir ve çoğunlukla lazer yöntemi tercih edilmektedir. Lazer ile tedavi hastalığın seyrini sona erdirmekte ve hastalara kısa sürede iyileşme olanağı sunmaktadır.

Anal fistül şikayetleri görüldüğünde mutlaka bir hastaneye başvurulmalı ve mutlaka tedavi olunmalıdır. Anal fistül, anal fistül tedavisi fiyatları, anal fistül tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servisi ile iletişime geçebilir, whatsapp bilgi hattından bizlere sorabilirsiniz.

Anal fistül, bağırsağın son düğümü ile anüsün çevresinde yer alan derinin arasında görülen tünelli ve içi iltihap dolu yapılardır. Son derece tehlikelidirler. Hatta bazı türlerini kolon kanserine yol açtığı söylenebilir.

Anal fistüller genel olarak anüs ve çevresinde irinli yapıların oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Burada açılan kanallara dolan bu irinler kendiliğinden patlarlar. Ancak bu durum fistülün geçmesi yerine daha da yayılmasına sebep olur. Patlaması sonrasında kişinin anal bölgesinden kokular gelebilir. Anal fistüller konusunda halk arasında en fazla bilinen yanlış da kendiliğinden geçmesidir. Hiçbir anal fistül kendiliğinden geçmez tedavi edilmediğinde daha da ilerler.

Anal fistülün tedavisi için mutlaka uzman doktorun tavsiyesine ihtiyaç vardır. Anüs çevresinde ciltte tahriş, dışkılama sırasında ağrı hissediliyorsa, yine dışkılama sırasında kan ve iltihap gelmesi, bağırsak hareketlerinde beklenmeyen hareketlenmeler oluşuyorsa, anüs ve çevresinde kızarıklık ve yanma varsa mutlaka uzman hekime görünmelisiniz.

Doktor tedavi öncesinde fistülünüzü ve bunun boyutunu kontrol edebilmek için muayene yapmak durumunda. Bunu hem fiziksel olarak hem de MR ya da Bilgisayarlı Tomografi ile yapabilir.

Anal Fistül Oluştuğunda Yapılması Gerekenler

Anal fistülün oluşumu gözlendiği ya da şüphelenildiği durumlarda mutlaka uzman hekime gidilmelidir. Çünkü fistülün tek tedavisi cerrahidir. Bunun dışında kendiliğinde geçmesi söz konusu değildir. Fistül tedavisinde fistül traktı adı verilen ve içerisinde iltihaplı sıvı barındıran rahatsızlık için özel olarak geliştirilmiş cerrahi alet ile tünelin içerisine girilerek odanın tamamen yakılması söz konusu olmaktadır. Bu sayede burada yeniden oda oluşmasının önüne geçilir ve iltihaplı sıvının tekrar oraya dolmaz.

Anal Fistülü İhmal Etmeyin

Anal fistülün en büyük sorunu ihmal edildiğinde başlar. Çünkü her fistül patladığında yenilerine yol açacak zincirleme reaksiyon başlar. Dolayısıyla bir süre sonra bağırsağın ilgili bölümünde birçok fistül oluşur ki bu da ciddi bir rahatsızlık anlamına gelir. Ayrıca ne kadar geç kalınırsa iyileşme süreci de o kadar uzar. Ameliyat uzun sürer ve taburcu olup, tekrar normal hayata dönmek o kadar geç olur.

Buna rağmen halen daha anal fistülün iyileşmesi için herhangi bir adım atılmazsa ilerleyen süreçte kanser riski en yüksek seviyeye çıkar.

Tıbbi Olmayan Yollara Başvurmayın

Anal fistülde bazı kişiler ameliyattan korktuğu için ya da yanlış bilgiler öğrendiğinden dolayı doktor ve tıp dışındaki alanlara yönelme eğilimi gösterebilmektedir. Anal fistülde kesinlikle tıbbi tedavi dışında bir yola başvurmayın. Ayrıca yine antibiyotiklerin iltihaplara iyi geldiği bilinse de doktor kontrolü olmadan herhangi bir ilaç kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu durum diğer organlarınızın hasar almasına sebep olabilir. Hastalar anal fistülü kendi başına geçmemesi konusunu iyi kavramalıdır. Hastalığın tedavisinin geciktirilmesi ileride doğacak daha büyük sorunlarla uğraşılması anlamına gelmektedir. Bu noktada tıp hastaların yol göstericisi olacaktır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar