Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
KAŞ TIP MERKEZİ

TOT Yöntemiyle
İdrar Kaçırma Tedavisi

   İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Kasların gevşemesi ve zayıflamasının en önemli nedenleri daha önceki hamilelikler ve yapılan normal doğumlar, uzun süre devam eden kabızlık, aşırı kilo, kronik öksürüğe yol açan hastalıklar, menopoz ve yaşlılıktır. Pelvik kaslardaki bu gevşemeler sonucunda mesane sarkması (sistosel), rektum sarkması (rektosel) ve idrar tutamama (üriner inkontinans) görülebilir.

  İdrar kaçırma tedavisi olarak merkezimizde TOT ( Transobturator Tape) yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

  TOT Operasyonu :

  TOT yöntemi nispeten yeni bir ameliyat yöntemidir. İlk olarak 2001 yılında tarif edilmiştir. TOT tekniğinde vajinal yolla yapılan ince bir kesi ile ‘polipropilen mesh’ adı verilen özel bir bant, özel bir iğne yardımı ile yerleştirilerek üretral kanal yükseltilir. Bu teknikle yapılan ameliyatın ardından yara iyileşmesi bir hayli hızlıdır. Genellikle bir günlük gözetimden sonra hasta taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası yakınmalar oldukça azdır. Ameliyatın ardından ilk 24 saat mesane içine yerleştirilen sonda ile mesanenin drene olması sağlanır. Ardından sonda çekilerek hasta taburcu edilir.

  Kaş Tıp Merkezi’nde bununla ilgili :

  – İdrar kaçırma (üriner inkontinans) tanı ve tedavisi

  – Medikal tedavi (idrar kaçırma ilaçları ile tedavi)

  – İdrar kaçırma operasyonları

  – TOT

  – TVT

  – Burch

  – Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi (biofeedback terapi) uygulanmaktadır.

  İdrar kaçırmanın yaygın nedenleri ;

  Obezite,

  Senil,

  İdrar torbası sarkması,

  Genetik,

  Kabızlık,

  Sistit,

  Vajinal enfeksiyonlar,

  İdrar yolu veya böbrekte taş,

  Şeker hastalığı,

  Menopoz,

  Zor doğumlar,

  Erkeklerde prostat büyümesi,

  Kas gevşetici ilaçlar, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları,

  Demans Alzheimer Hastalığı

  Sinir sistemi hastalığı

  Vajina ve mesane arasındaki fistül. (hastanın vajinasından idrar kaçırdığı yer)

  Stres inkontinansı: Gülme, hapşırma, öksürme, ağır nesneleri kaldırma gibi mesanede basıncın arttığı durumlarda idrar kaçırma yaşanması durumudur. Sinir ve kas güçsüzlüğüne bağlıdır.

  İdrar kaçırma: Hasta aniden idrarda sıkışır ve kontrolsüz hale gelir. Mesanede kontrolsüz kasılmalar olur ve bu durum idrar kaçırmaya neden olur.

  Karışık tip: Her iki durum da aynı anda yaşanır.

  Öncelikle hastadan detaylı bir öykü alınır. İdrar kaçırmayı başlatan durumlar ve inkontinansın türü ve sıklığı öğrenilir. Hastadan kan şekeri, idrar tahlili ve idrar kültürü, ultrason ve ürodinami istenebilir. Altta yatan nedenlerle ilgili araştırma yapılarak teşhis konulur.

  Cilt problemleri : İdrar kaçırma, genital bölge cildinin sürekli idrara maruz kalmasına ve cildin ıslak kalmasına neden olur ve genital bölgede ciltte kızarıklık ve yaralar oluşabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonları : İdrar kaçırma, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

  Günlük aktivitelerdeki değişiklikler : Günlük planların yapılabileceği yerlerde tuvalete erişim imkanı, kişinin günlük aktivitelerini sınırlayabilir.

  İş hayatındaki değişiklikler : İdrar kaçırma iş hayatını olumsuz etkiler. Uzun toplantılara katılımı engeller ve kişide stres ve sıkıntıya neden olarak konsantrasyon sorunlarına neden olabilir. Ayrıca gece uykunun bölünmesi nedeniyle yorgunluğa neden olabilir.

  Yaşam kalitesindeki değişiklikler : Yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kişinin kendine olan güveni azalır, idrar kaçırma korkusu ve cinsel ilişkiden kaçınma ile cinsel aktivitede sorunlar gözlemlenebilir. Ayrıca idrarını tutamayan kadınlarda anksiyete ve depresyon gibi hastalıklar daha sık görülmektedir.

  Merkezimiz